KONYANIN GÜNDEMİ Haberleri
Buzlanmayı Önleyen Örnek Sistem Meram Genelinde Yaygınlaşıyor
29 Kasım 2022 13:21

Buzlanmayı Önleyen Örnek Sistem Meram Genelinde Yaygınlaşıyor

Buzlanmayı Önleyen Örnek Sistem Meram Genelinde Yaygınlaşıyor
PAYLAŞ
A
Haberi Oku

Meram Belediyesi’nin kış döneminde yollardaki buzlanmayı önleyen örnek rötar fiskiye sistemi ilçe genelinde yaygınlaştırılıyor. Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, ilk olarak geçtiğimiz yıl Gödene Mahallesi’nde başlayan uygulamanın bu yıl da buzlanmadan en fazla etkilenen Köyceğiz Mahallesi’nde hayata geçirildiğini ifade etti. Başkan Kavuş, sistemi yaygınlaştırmakta kararlı olduklarını söyledi.
Meram Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucu hayata geçirdiği ‘rötar fıskiye’ ile buzlanmanın hızlı bir şekilde önüne geçen sistem ilçe geneline yaygınlaştırılıyor. Yol kenarlarına ve refüjlere yerleştirilen fıskiyeler aracılığıyla atılan özel solüsyon sayesinde yolda oluşan buzun anında çözülmesini sağlayan sistem, Gödene Mahallesi Hanedan Caddesi’nden sonra bu sefer de Köyceğiz Mahallesi’nde Necmettin Erbakan Üniversitesi Köyceğiz Kampüsü’nde uygulamaya başlandı.

 

            BAŞKAN KAVUŞ; “TEHLİKE GELMEDEN BERTARAF EDEN BİR SİSTEMİ İLK OLARAK HAYATA GEÇİRMİŞ OLMAKTAN DOLAYI MUTLUYUZ”

 

Cep telefonuyla uzaktan otomasyon sistemiyle de çalışabilen sistemin geçtiğimiz yıl Gödene Mahallesi Hanedan Caddesi'ndeki 600 metrekarelik yolda uygulamaya başladığını hatırlatan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, çalışmanın ikinci ayağının bu konuda en çok ihtiyaç hisseden bir diğer yol olan Köyceğiz Kampüsü’nde hayata geçirdiklerini ifade etti. Kar yağışlarında, özellikle engebeli alanlara ve dik yokuş sokaklara anında müdahale etme ihtiyacı doğduğunu belirten Başkan Mustafa Kavuş; “Bu sistem için tesislerimizde yoğun AR-GE çalışmaları gerçekleştirdik. Burada kullanılan solisyon da tesislerimizde özel olarak üretiliyor. Bu yıl  solisyon için tesisimizde yeni yatırımlar gerçekleştirerek hem kalitesini hem de üretim miktarını artırdık. Bu kapsamda buzlanmanın tehlike oluşturabileceği, yoğun kullanılan caddelerimize rötar fıskiyeler yerleştiriyor, solüsyon dolu tankımızla da caddeye belirli aralıklarla solüsyon işlemi gerçekleştiriyoruz. Buzlanmayı tehlike oluşturmadan bertaraf ediyoruz” diye konuştu.

 

            BAŞKAN KAVUŞ; “SİSTEM PEK ÇOK YEREL YÖNETİME ÖRNEK OLDU”

 

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş; “Buzlanma riski olan günlerde sistemi uzaktan otomasyon şeklinde çalıştırabiliyoruz. Yolları sürekli olarak açık tutmayı başaran bu sistemin ikinci ayağını Köyceğiz Mahallesi’nde Necmettin Erbakan Üniversitesi Kampüsü’nde hayata geçirdik. Bu bölge kar yağışlarında sık sık kapanan, araçların çıkmakta zorlandığı ve hemşehrilerimizin hayatını zorlaştıran bir bölgeydi. İnşallah bu sistem sayesinde önceki yıllarda yaşanan zorluklar minimum seviyeye inecek, ulaşım daha da rahatlayacak. Ülke genelinde pek çok belediyeye de örnek olan bu sistemi zorluk yaşanan tüm alanlara yaygınlaştırmakta kararlıyız” şeklinde konuştu.    Yorumlar (0)