TÜRKİYENİN GÜNDEMİ Haberleri
Emniyetin Delil Avcıları Teknofest'te
27 Eylül 2021 13:35

Emniyetin Delil Avcıları Teknofest'te

Emniyetin Delil Avcıları Teknofest'te
PAYLAŞ
A
Haberi Oku

TEKNOFEST'te Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığınca oluşturulan bölüm ilgi görüyor. Delil avcılarından asayiş olaylarının aydınlatılmasında kullanılan yöntem ve cihazlar hakkında bilgi alan vatandaşlar, dijital oyun ve sanal gerçeklik teknolojisi ile hazırlanan simülasyonlarla bu alanda deneyim kazanıyor.
 
Şüpheli paketlerin insansız araçla imhasına olanak sağlayan elektromanyetik dalga sistemini, yeraltı bomba arama ve tespit robotunu, 5 bin 200 metreden patlayıcıları etkisiz hale getiren lazerli bomba imha drone'nu yakından görme imkanı bulan ziyaretçilere, parmak izi ve dolandırıcılık biçimleri hakkında uygulamalı bilgi veriliyor. Katılımcılar, Emniyet Müzesi'nde sergilenen, Çanakkale Savaşı'na gönüllü olarak katılan 17 yaşındaki Osmanlı zabit namzeti Asteğmen Mehmet Muzaffer'in "100 Liralık Kaimesi"ni de yakından inceliyor.
 
Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkan Yardımcısı Oğuz Tüzün, başkanlığın bomba imha ve inceleme, olay yeri inceleme ile laboratuvar birimleri olmak üzere üç ana alanda faaliyet gösterdiğini söyledi. Olayların aydınlatılması noktasında delillerin önemine vurgu yapan Tüzün, "Bir şüpheliyi bir şeyle suçlayacaksak delil çok önemli. Delilin yeri de burası (Kriminal Daire Başkanlığı). Delile olan güven devlete olan güvendir. Yani delili ne kadar sağlam tutarsak devlete olan güveni de artırıyoruz bu şekilde, bu bilinçle çalışıyoruz." dedi.

Yorumlar (0)